Dell Remote Access Control (iDRAC) bulunan sistemlerin varsayılan bir kullanıcı adı ve parolası vardır. bu parolanın değiştirilmesi sunucu güvenliği için çok önemlidir.

Default iDRAC login

İDRAC’ın varsayılan yapılandırmasında, oturum açmak için  kimlik bilgileri aşağıdaki gibidir:

  • Kullanıcı adı: root
  • Şifre: calvin

iDRAC9 ile parola yönetimi 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. 

  • İDRAC’a güvenli  erişimi seçtiyseniz  , iDRAC parolası sistem bilgisi etiketinin (Service Tag) arkasında “iDRAC Varsayılan Parolası” altında bulunur .
  • İDRAC’a güvenli  erişimi seçmediyseniz, varsayılan parola boş olmalıdır. Bu durumda, varsayılan kullanıcı adı ve şifre (root / calvin) geçerlidir.


  1. Information tag (Top view)
  2. Information tag (Bottom view)
  3. OpenManage Mobile (OMM) label
  4. iDRAC MAC address and iDRAC secure password label
  5.  Default Password
Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
Yeni Başlayanlar için Basit Esxcli Komutları vCenter Server 7 U1 Cross vCenter vMotion
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.