«
  1. Anasayfa
  2. Windows 11
  3. Windows 11

Windows 11

1633419406725-wi

Microsoft’un bilgisayar işletim sisteminin en son sürümü olan Windows 11, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olarak dünya çapında piyasaya çıktı.

Windows baş ürün sorumlusu Panos Panay, en son sürümün kullanıcı için “temiz, taze ve daha basit” olacak şekilde oluşturulduğunu söyledi.

Yeni işletim sisteminin insanların bildiklerinden “aşırı bir sapma” olmayacağına söz verdi.


Uzman kullanıcıların, Windows Insider deneme programı aracılığıyla zaten kapsamlı bir şekilde test ettiğini ve hiçbir sorun olmayacağından emin olduklarını ve yükseltmenin “şimdi hazır” olduğunu ekledi.

Windows 11, sistemin kaputun altında nasıl çalıştığına dair bazı değişikliklerin yanı sıra bazı önemli tasarım değişikliklerine sahiptir.

Varsayılan olarak Başlat menüsü, görev çubuğundaki simgelerle birlikte ekranda ortalanır. Tıklandığında, Başlat düğmesi sık kullanılan uygulamaların bir menüsünü açar.

“Bence Windows 11 o anın damgasını vuruyor ve bu o an için bir işaret.”

İşletim sistemi genelinde tasarım, köşeleri yuvarlatmayı tercih ediyor ve çoğu menü ve klasör görünümünü basitleştirdi. Ve pencereleri düzenlemek ve onları ızgaralara “yakalamak” için yeni, geliştirilmiş seçenekler var.

2007’nin Windows Vista’sının önemli bir satış noktası olan widget’lar da bir geri dönüş yapıyor – ancak kullanıcının onları koyduğu ekranda “kayan” yerine, soldaki bir kenar çubuğunda yaşıyorlar ve ayrıca Microsoft hizmetlerine bağlılar.

Bazı değişiklikler arayüz ve tasarımdan daha derine iniyor.

Microsoft Teams için sistem entegrasyonları – Skype’ın yerini alıyor – ve Xbox uygulaması, Microsoft’un reklamlarında büyük ölçüde yer alıyor.

Bir uygulama mağazasının Windows sürümü olan Microsoft Mağazası, tamamen yeniden tasarlandı ve üçüncü taraf uygulamaların önemli bir kesinti yapmadan içinde satış yapmasına izin verecek.

Teknoloji dünyasında dikkatleri üzerine çeken yeni bir özellik de Windows 11’in Amazon uygulama mağazası üzerinden Android akıllı telefon uygulamalarını çalıştırmasıydı.


İlk benimseyenler, yeni sürümün yerleşik arama işlevinin çoğu cihazda önemli ölçüde daha hızlı olduğunu bildirdi – ancak aynı zamanda web sonuçlarını sunarken Microsoft’un kendi hizmetleri olan Bing ve Edge tarayıcısını tercih ediyor.

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *