«
  1. Anasayfa
  2. Windows Server 2022
  3. Windows Server 2022 Active Directory Demote Etme

Windows Server 2022 Active Directory Demote Etme

WindowsServer2022

Windows Server 2022 Active Directory Demote Etme işlemlerine başlamadan önce Server 2022 üzerinde Active Directory Kurulumu makalemi incelemenizi öneririm. Bu makalemde Server 2022 üzerine kurulu olan Active Directory rolümüzün nasıl kaldırılacağı konusu hakkında olacak.

Server Manager‘ dan Remove Roles and Features seçiyoruz.


Resim-1

Remove Server Roles kısmından Active Directory Services ve DNS server işaretlerini kaldırıyoruz.


Resim-2

Kaldıracağımız roller hakkında gelen ekranda Remove Features‘a tıklıyoruz.


Resim-3

Domain Controller kaldırılmadan önce Demote edilmesi için bir bildirim penceresi açılıyor. Bu kısımda Demote this domain controller butonuna tıklayarak remove işlemlerine devam ediyoruz.


Resim-4

Force the removal
of this domain controller kutusunu işaretliyoruz ve next ile ilerliyoruz.


Resim-5

Silme sonrasında kaldırılacak olarak roller hakkında bilgi veriliyor. Proceed with removal kutusunu işaretliyerek next ile ilerliyoruz.


Resim-6

Domain Controller silindikten sonra sunucumuzun password bilgisini giriyoruz.


Resim-7

Son olarak demote butonuna basarak silme işlemimize başlıyoruz.


Resim-8

Silme işlemleri bittikten sonra sunucumuz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Domain Contollerimiz başarılı bir şekilde silindi bilgisini görebiliyoruz.


Resim-9

Active Directory artık bir servis olduğu için sunucumuzu açtığımızda servisleri remove ederek sunucumuzdan bu servislerin silinmesini sağlıyoruz.


Resim-10

Servislerimizi silerek işlemlerimizi burada bitiriyoruz.


Resim-11

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

 

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *