«
  1. Anasayfa
  2. IIS
  3. Central Certificate Store

Central Certificate Store

icon-iis-810x375

Central Certificate Store , sertifikaların dosya paylaşımı olan bir klasörde saklanması sağlar . İstekte bulunduğumuz her bir web sitesi bu dosya paylaşımındaki sertifika ismi ile eşleşen site ‘ leri SSL olara erişmemize ve SSL sertifiklarımızı ortak bir alandan yönetmemize olanak sağlar .

Central Certificate Store servisinden yararlanbilmek için Web Server (IIS) > Web Server > Security altınada Centralized SSL Certificate Support eklentisinin yüklü olması gerekmektedir .


Resim-1

IIS Yönetim konsolumuzu açıyoruz ve Central Certificates bölümüne giriyoruz .


Resim-2

Daha sonra sağ bölümde bulunan Edit Feature Settings bölümüne giriyoruz .

Öğe Adı

Açıklama

Enable Centralized Certificates Web server ‘ ımız için merkezi bir sertifika deposu oluşturmak istiyorsanız, Merkezi Sertifikaları Etkinleştirmek için onay kutusunu seçin . Aksi takdirde, onay kutusunu temizleyin.
Physical path Sertifikaların depolanmasını istediğimiz merkezi sertifika deposu sunucusundaki dizine giden fiziksel yolu yazın.
User name Merkezi sertifika deposuna erişirken kullanılacak kullanıcının kullanıcı adını yazın.
Password Kullanıcı Hesabı şifresini girin
Confirm password Onaylamak için tekrar Kullanıcı Hesabı şifresini girin.
Private Key Password (Optional)

Sertifikaların şifresi yoksa, bu alanı boş bırakın.

Sertifikaların bir global şifresi varsa, bu şifreyi buraya girin.


Resim -3

Girdiğimiz bilgiler doğru ise başarılı bir şekilde paylaşım alanında bulunan sertifikamız sunucumuza otomatik olarak geliyor .


Resim-4

Daha sonra site ‘ miz üzerinden Site Binding kısmına geliyoruz ve Edit Binding kısmına giriyoruz . Burada Use Centralized Certificate Store kısmını işaretliyoruz .


Resim-5

Sayfamızı https:// olarak çağırdığımızda site ‘ mızın sertifikayı otomatik olarak alara SSL’ li bir şekilde karşımıza geldiğini görmekteyiz .


Resim-6

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *