«
  1. Anasayfa
  2. IIS
  3. IIS URL Rewrite

IIS URL Rewrite

URLRewrite_960

Yeni bir site oluşturduğumuz da varsayılan olarak http 80 portundan yayın yapar . Kullanıcılarımızın veya müşterilerimizin güvenli bir şekilde erişim sağlamaları için site ‘ lerimiz üzerinde sertifika yükleme işlemlerini gerçekleştiririz . Bu yükleme sonrasında site mız hem http 80 hemde https 443 portundan yayın yapmaya başlar . Kullanıcılarımızın daha kolay hemde güvenli bir şekilde oluşturuğumuz sitelere erişimlerini sağlamak için http isteklerini https yönlendirmek aşağıdaki adımları uygulayabiliriz .

Aşağıdaki linkten IIS URL Rewrite ekletisini indiriyoruz.

https://www.iis.net/downloads/microsoft/url-rewrite

Eklentiyi indirdikten sonra IIS sunucumuz üzerinde kurulumuna başlıyoruz. Eğer bir Shared Config yapımız mevcut ise öncelikle Shared Config imizi devre dışı bırakmamız ve her bir IIS sunucusu için ayrı ayrı kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz .

Programın kurulumu oldukça basit .

Install ile ilerliyoruz.

Lisans sözleşmesini kabul edip ilerliyoruz.

Kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlandı .

Daha sonra IIS yeönetim panelimizden eklentimizin IIS yönetim paneline geldiğini control ediyoruz.

Daha sonra oluşturacağımız kural için site ‘ mızın üzerine gelerek URL Rewrite bölümüne girerek Add Rule(s) kısmına giriyoruz ve yeni bir kural oluşturuyoruz.

Pattern kısmın (.*) kodunu giriyoruz. Conditions kısmına input metoda {HTTPS} , Pattern kısmın ^OFF$ yazıyoruz. Action Type ‘ ımızı Redirect olarak seçiyoruz ve https://{HTTP_HOST}/{R:1} kodunu giriyoruz. Redirect kısmını See Other (303) olarak seçiyoruz.

URL bölümleri ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirisiniz .

https://docs.microsoft.com/en-us/iis/extensions/url-rewrite-module/url-rewrite-module-configuration-reference#Accessing_URL_Parts_from_a_Rewrite_Rule

Kuralımızı oluşturduktan sonra site ‘ miz üzerinde kuralımızın detaylarını görebiliyoruz.

Kuralımız yazıldıktan sonra site ‘ mizin web config dosyasını control ettiğimizde aşağıdaki kodların web.config dosyamıza eklendiğini görebiliyoruz.

Daha sonra http olarak sayfamızın çağırıyoruz.

Sayfamızın otomatik olarak https ‘ e yönlendirildiğini görebilmekteyiz .

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *