«
 1. Anasayfa
 2. Exchange Server
 3. Exchange ECP and OWA error after update

Exchange ECP and OWA error after update

Microsoft-Exchange-Server-Logo-1

Exchange Server hizmetinizin sağlık bir şekilde sürdürebilmesi için Exchange Server CU (cumulative update) ‘ler ve security updateleri belirli periyotlarla yüklenmeli hizmetin devamlılığı sağlanmalıdır. Bu yazımızda geçtiğimiz günlerde (CVE-2021-1730) update ‘inden sonra yaşamış olduğum bir sorunun çözümü ile alakalı bu yazımda neler yaptığımı anlatacağım.

Outlook WebApp ‘a ulaşmaya çalışmak istediğimde Bad Request ayrıca ECP ‘ye erişmek istediğimizde Could not load file or assembly ‘Microsoft.Exchange.Common,  hataları ile karşılaşmıştık.


Çözüm olarak ne yaptık peki ?

Çözüm-1

Bu problemin çözümü için çeşitli blog ve forumlarda 2 farklı çözüm yöntemi önerilmektedir.  Aşağıdaki dizinlerde yer alan içeriklerinin birbirinden farklı olması yani ilk tespitimizde scripts ve default themes klasörlerinin yeni yüklenen versiyonda oluşmadığından dolayı eski versiyonda bulunan scripts ve default themes klasörü içinde bulunan sistem dosyalarını yeni kurulan dizine kopyalarak sorunumuz çözülmüş oldu. Aşağıdaki değişiklikten sonra mutlaka iisreset yapmayı unutmayalım.

 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.5
 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.x
 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.x\scripts
 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.x\themes\default

Çözüm-2 

Güncelleştirme sonrasında Application Settings yapılandırmasını geçersiz değer ile değiştirmesi

 • IIS> Server> Sites> Exchange Back End> ecp> Application Settings> BinSearchFolders
 • Ardından resimde görmüş olduğunuz değeri aşağıdaki değer ile değiştirin aşağıdaki değer Exchange kurulum dizininize göre farklılık gösterebilir.

  C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\bin; C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\bin\CmdletExtensionAgents; C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\Owa\bin


 • Hala ECP çalışmıyor ise C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\Owa dizininde yer alan Web.config dosyasında yer alan %ExchangeInstallDir% ile başlayan satırları C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ olarak güncelleyin.
 • Yine aynı şekilde Exchange back end web.config dosyasında %ExchangeInstallDir% ile başlayan bir satır varsa c:\programfiles\Microsoft\Exchange Server\V15\Bin ile güncelleyin.
 • iireset yaparak devam edelim.
 • Sorun hala devam ediyorsa   $env:exchangeinstallpath\Bin dizininde UpdateCas.ps1 ‘ı  çalıştıralım.
Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *