«
  1. Anasayfa
  2. Exchange Server
  3. Exchange Server Mail QUEUE dizinini farklı bir dizine taşıma.

Exchange Server Mail QUEUE dizinini farklı bir dizine taşıma.

exchange-2019

Exchange serverlarda mail kuyruğu için QUEUE databaseini kullanır. Mail trafiğinize göre bu alan büyür ve mail teslimi sonrasında küçülür. Exchange sunucu kurulumlarında ilgili dizin altında bulunur.

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\TransportRoles\data

QUEUE pathimizi farklı bir dizine taşımak için aşağıdaki adımları yapmanız yeterli olacaktır.

Resim-1

Öncelikle sunucumuzda QUEUE dizini için yeni bir disk oluşturuyoruz. Daha sonra Exchange Management Shell üzerinden ilgili komutu çalıştırıyoruz.

İlk olarak ilgili dizine gidiyoruz.

cd $ExScripts

Daha sonra aşağıdaki komut setini Disk ismimize göre düzenleyerek çalıştırıyoruz.

.\Move-TransportDatabase.ps1 -queueDatabasePath ‘Q:\TransportRoles\data\Queue’ -queueDatabaseLoggingPath ‘Q:\TransportRoles\data\Queue’ -iPFilterDatabasePath ‘Q:\TransportRoles\data\IpFilter’ -iPFilterDatabaseLoggingPath ‘Q:\TransportRoles\data\IpFilter’ -temporaryStoragePath ‘Q:\TransportRoles\data\Temp’

Resim-2

Komutumuz başarı bir şekilde uygulandıktan sonra yeni QUEUE dizinimizin sağlıklı bir şekilde oluştuğunu ilgili dizinden kontrol ediyoruz.

Resim-3

Bu tür değişiklikleri mail trafiğinizin yoğun olduğu saatlerde yapmamanızı öneririm.

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *