«
  1. Anasayfa
  2. Exchange Server
  3. Exchange Server OWA dosyalarını silerek yer kazanmak.

Exchange Server OWA dosyalarını silerek yer kazanmak.

Microsoft-Exchange-Server-Logo-1

Günümüz gelişen teknolojilerde artık neredeyse maximun ayda bir olmak üzer CU updateleri yayınlamakta ve yapılan güncellemler sonrasında eski versiyonlarıda kurulum dizinimizde tutmaktadır. Yıl içerisinde bu tür operasyonları çokca yaptığımız için disk alanlarımız ve yedek sistemlerimiz bu bağlamda kapasite olarak artmaktadır.

Bu tür eski update dosylarını temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Dosya boyurlarımız görebilmek için ücretsiz TreeSize uygulamasını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki çıktıda gördüğümüz üzre owa dosya boyutumuz 26 GB olmuş durumda.

 

Resim-1

İlgli dizine gittimizde “C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\Owa\prem” eski versiyon dosyalarımızın bu konumda olduğunu görebilmekteyiz.

Resim-2

Linkten Exchange versiyon numaranızı öğrenmek için ilgili PS scripti indirebilir veya ilgili komutu çalıştırabilirisiniz.

Get-ExchangeServer | Format-List Name, Edition, AdminDisplayVersion

Resim-3

Eski versiyon dosylarımızı seçerek siliyoruz.

Resim-4

 

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *