Exchange Server 2019 kurulum sonrasında standart olarak OWA ekranından giriş yapmak istediğimizde Domain/User name şeklinde giriş yapmamız istenmektedir. OWA giriş ekranını kuruluşumuzun yapısına göre değiştirebilir kullanıcıların mail hesaplarına daha hızlı ve kolay bir erişim sağlamaları için gerekli düzenlemeleri yapabiliriz.

ECP ekranına bağlandığınızda aşağıdaki gibi Domain/user name ekranın geldiğini görüyoruz.

 

Resim-1

Gerekli düzenlemeleri yapmak için servers ekranından bulunan virtual directories bölümünde owa dizinine giriyoruz.

 

Resim-2

Owa dizinine girdikten sonra authentication bölümüne giriyoruz.

 

Resim-3

Integrated Windows authentication: Bu yöntem, kullanıcıların geçerli bir Active Directory kullanıcı hesabına sahip olmasını gerektirir ve istemci bilgisayar, Exchange sunucusu (veya Exchange sunucusunun etki alanı tarafından güvenilen bir etki alanı) ile aynı etki alanının üyesidir. Kullanıcılardan hesap adlarını ve şifrelerini girmeleri istenmez. Bunun yerine, sunucu, istemci bilgisayarda yüklü olan Windows güvenlik paketleriyle anlaşır. Ağ üzerinden şifrelenmemiş hiçbir bilgi iletilmez.

Digest authentication for Windows domain servers: Bu yöntem, kullanıcıların geçerli bir Active Directory kullanıcı hesabına sahip olmasını gerektirir. Parolalar, ek güvenlik için ağ üzerinden bir karma değer olarak iletilir.

Basic authentication (password is sent in clear text): Bu, varsayılan değerdir. Temel kimlik doğrulaması kullandığınızda, istemci bilgisayarlar ve Exchange sunucusu arasında TLS şifreli bağlantılara ihtiyacınız vardır.

Use forms-based authentication: Form tabanlı kimlik doğrulaması gelişmiş güvenlik sağlar ve oturum açmak için kullanılan bilgi istemi türünü yapılandırmanıza olanak tanır. Ancak, form tabanlı kimlik doğrulama, TLS etkinleştirilmedikçe güvenli bir kanal sağlamaz.

Form tabanlı kimlik doğrulaması ile kullanmak için aşağıdaki oturum açma biçimlerinden birini seçin. Örnekler pratikdusunce.com etki alanındaki bir kullanıcının hesabını kullanır.

Domain\user: pratikdusunce.com\eyilmaz

User principal name (UPN): eyilmaz@pratikdusunce.com

User name only: eyilmaz

Daha detaylı bilgi için Microsoft kaynağına göz atabilirsiniz.

Örnek olarak User name only seçeneğini seçip kaydediyoruz.

 

Resim-3

IIS servisimizin restart edilmesi gerektiğini bildiren bir bildirim alıyoruz.


Resim-4

IIS servisimizi komut yardımı ile yeniden başlatıyoruz.

 

Resim-5

ECP ekranından giriş yapmaya çalıştığımızda işlemimizin başarı bir şekilde gerçekleştiğini görmekteyiz.

 

Resim-6

Not: Eğer ortamımızda birden fazla sunucu var ise bu işlemleri her bir sunumuzda ayrı ayrı yapmamız gerekmektedir.

Tüm bu işlemlerimizi Exchange Shell ekranın hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece kullanıcı adı girerek oturum açmak için aşağıdaki komut setini kullanıyoruz.

Set-OwaVirtualDirectory “owa (Default Web Site)” -LogonFormat Username -DefaultDomain pratikdusunce.com

 

Resim-7

Kullanıcıların AD bulunan oturum açma isimleri ile OWA dizinine erişim sağlamaları içim aşağıdaki komut setini kullanıyoruz.

Set-OwaVirtualDirectory “owa (Default Web Site)” -LogonFormat PrincipalName


Resim-8

Belirli bir sunucuda komutumuzu çalıştırmak için aşağıdaki komut setini kullanıyoruz.

Set-OwaVirtualDirectory -Identity “xch1\owa (Default Web Site)” -LogonFormat PrincipalName


Resim-9

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
PowerShell Script ile Exchange Server 2019 Virtual Directories Düzenlenmesi VMware ESXi Patch Tracker
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.