«
  1. Anasayfa
  2. Exchange Server
  3. Exchange Server 2019 Relay Konektör

Exchange Server 2019 Relay Konektör

microsoft-exchange-server-2019-standard-with-5-cals-for-charities-churches-and-education

Exchange sunucuları bilindiği üzere mail trafiği ve kimlik doğrulama için SMTP protokolünü kullanır. SMTP için kimlik doğrula yeteneği olmayan Printer, Firewall ve Switches vs yazılım ve donanımlar dan bilgi almak için Exchange Sunucu üzerinde Relay izni vermek gerekir.

Yeni bir Relay konektör oluşturmak için ECP ekranına bağlanıyoruz ve yeni bir konektör oluşturuyoruz. Konektörümüze yeni bir isim veriyoruz. Role kısmında Frontend, Type kısmında Custom ile ilerliyoruz.

Resim-1

Oluşturacağımız konektörümüzün hangi ip ve port üzerinden erişim sağlayacağını belirtiyoruz. Standart olarak 25 portu geliyor. Değiştirmenizi tavsiye ederim.


Resim-2

Varsayılan portumuzu 8181 olarak değiştiriyoruz.


Resim-3

Portumuzu değiştirdikten sonra devam ediyoruz.


Resim-4

Oluşturduğumuz konektörümüzü hangi IP Adreslerinin kullanacağını belirliyoruz.


Resim-5

Oluşturdğumuz konektörümüzün Security özelliklerinden Anonymous seçeneğini seçiyoruz.


Resim-6

Konektörümüzü test etmek için izin verdiğimiz sunucu üzerinden telnet servisini kullanarak bağlanmaya çalışıyoruz.


Resim-7

Konektörümüz sayesinde mail sunucumuza başarı bir şekilde bağlantı saylaybildik .


Resim-8

Yaptığımız tüm işlemleri aşağıdaki komut yardımı ile tek bir seferde gerçekleştirebiliriz.

New-ReceiveConnector -Name Printer -TransportRole Frontend -Custom -Bindings 0.0.0.0:8181 -RemoteIPRanges 172.25.87.20 -PermissionGroups AnonymousUsers


Resim-9

Eğer birden fazla sunucumuz mevcut ise ve belirli bir sunucu üzerinde konektör oluşturmak istersek aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz.

New-ReceiveConnector -Name Printer -TransportRole Frontend -Custom -Bindings 0.0.0.0:8181 -RemoteIPRanges 172.25.87.20 -PermissionGroups AnonymousUsers -Server emre-app-xch2

,

Resim-10

Eğer mevcut konektörlerimiz hakkında bilgi çekmek istersek aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki komutta 8181 portunu kullanan konektörlerimiz listeliyoruz.

Get-ReceiveConnector | where {$_.Bindings -like ‘*8181’} | Format-List Identity,RemoteIPRanges,PermissionGroups,AuthMechanism


Resim-11


Birden fazla sunucumuz mevcut ise oluşturduğumuz bir konektörümüzü diğer sunuculara kopyalamak için aşağıdaki powershell scriptimizi download ediyoruz ve erişim sağlayabileceğimiz bir alana kopyalıyoruz.

Şu an 1. sunucumuz üzerinde oluşturduğumuz Printer adındaki konektörümüz 2. sunucumuzda mevcut değil.


Resim-12

Aşağıdaki komut ile 2. Sunucumuza konektörümüzü kopyalıyoruz.

.\Copy-ReceiveConnector.ps1 -SourceServer emre-app-xch1 -ConnectorName Printer -TargetServer emre-app-xch2 -DomainController emre-app-dc1.mshowto.org


Resim-13

Aynı ayarlarımız ile 2. Sunucumuz ürerinde kaplayama işlemimiz başarılı bir şekilde gerçekleşiyor.


Resim-14

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *