«
  1. Anasayfa
  2. Exchange Server
  3. Exchange Server 2019’da Posta Kutusu Veritabanı Oluşturma

Exchange Server 2019’da Posta Kutusu Veritabanı Oluşturma

ExchnageDB

Bir posta kutusu Veritabanı, Microsoft Exchange Mimarisinin temel bileşenidir. Kuruluşta yüklü olan her Posta Kutusu Sunucusu bir bilgi deposuna sahiptir. Bilgi deposu bir servis olarak çalışır ve Sunucunun veritabanlarını yönetir. Her posta kutusu veritabanı, kendisiyle ilişkilendirilmiş bir veritabanı dosyasına sahiptir. Bu dosya, temel olarak veritabanını oluştururken veya değiştirirken belirttiğiniz bir konumda depolanan bir .EDB dosyasıdır.

Bu makalede, Exchange 2019’da  Exchange Yönetim Konsolu ve Exchange Management Shell ‘ i kullanarak posta kutusu veritabanı oluşturmayı anlatacağım.

İlk olarak herhangi bir browser aracılığı ile Exchange Admin Center ‘e erişim sağlıyoruz .

Resim-1

Yeni bir database oluşturmak için + butonuna basıyoruz ve veritabanımıza bir isim veriyoruz .Oluşturduğumuz veritabanın hangi sunucu üzerinde oluşturulması içine browse diyerek ilgili sunucumuzu seçiyoruz.

Resim-2

Daha sonra Exchange sunucumuzun kurulu olduğu sunucu üzerindeki disk yapımıza göre Database dizinini ve Log dizinlerini belirtiyoruz .


Resim-3

Daha sonra save butonuna basarak databasemizi oluşturuyoruz.


Resim-4

Burada Databasezimizin görünmesi için İnformation Servisinin Restart edilmesi ilgili bir bilgi veriyor .


Resim-5

Disk yapımız üzerinde EDB ve Log dizinlerimizin oluşup oluşmadığını kotrol ediyoruz .


Resim-6

Aynı işlemleri Exchange Management Shell üzerinden tek bir komut ile de yapabiliyoruz. Öncelikle Exchange Management Shell ekranını açıyoruz  ve aşağıdaki komutu yazıyoruz.

New-MailboxDatabase -Name DB02 -Server emre-app-xch1 -EdbFilePath “D:\DB02Data\DB02.edb” -LogFolderPath “E:\DB02Logs”


Resim-7

Daha sonra ECP üzerinden database ‘ lerimizin oluştuğunu görmekteyiz .


Resim-8

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *