«
  1. Anasayfa
  2. Windows 10
  3. Microsoft Windows 10 Mart Güncellemesi Blue Screen (BSOD)

Microsoft Windows 10 Mart Güncellemesi Blue Screen (BSOD)

031421_1937_MicrosoftWi2.jpg

Microsoft Windows 10 Mart Güncellemesi Blue Screen (BSOD)


Windows 10 (March 2021 update KB500802, KB5000808, KB500080) ile birlikte bazı bilgisayar kullanıcıları “Blue Screen of Death errors” meşhur mavi ekran ile karşı karşıya kaldılar. İşin kötü tarafı bu güncelleştirmenin zorunlu(güvenlik) otomatik gerçekleştirilen bir güncelleme olmasıydı. Mart 2021 toplu güncellemesi ile forumlardaki raporlara göre yazıcılı PC’ler için sorun yarattığı windows 10 tamamen çöktüğü ve “win32kfull.sys için APC_INDEX_MISMATCH” kodu ile bilgisayarınızın mavi ekrana düştüğü görünmektedir.

Bu güncelleme Kyocera Universal Print driverları ile yazdırırken mavi ekranlara neden oluyor gibi görünüyor fakat Yazıcı arızalarının raporları arasında Kyocera, HP, Ricoh, Zebra markalarınında etkilendiği söylenmektedir. Bu sorundan kaç makinenin etkilendiği belli değil, ancak arada sırada ortaya çıkan çok sayıda hata raporları online forumlarda tartışma konusu haline gelmektedir. Bu güncelleme ile Not Defteri, Office, LibreOffice ve diğer uygulamalar aracılığıyla yazdırmaya çalıştığınızda Windows 10’un çökmesidir.


  1. Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update ‘i açın.
  2. ‘Güncelleme Geçmişini Görüntüle’yi tıklayın
  3. “Güncellemeleri kaldır” bağlantısını tıklayın.
  4. Güncellemeyi bulun ve ‘Kaldır’a tıklayın.

Güncellemenin KB paket numarası, Windows 10 sürümünüze bağlıdır. KB5000802, KB5000808, KB5000809 ve KB5000822

Yukarıda bahsetmiş olduğum update’leri Powershell aracılığı ile aşağıdaki şekilde kaldırabilirsiniz.

wusa /uninstall /kb:[id]

V2004 veya 20H2 kullanıyorsanız :  wusa /uninstall /kb:5000802

version 1909/1903 kullanıyorsaNız :  wusa /uninstall /kb:5000808


Yukarıdaki adımları izledikten sonra, Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Gelişmiş seçenekleri açın ve güncellemeleri duraklatmayı unutmayın.

Son olarak Reddit’te olduğu iddia edilen bir Microsoft çalışanı tarafından paylaşılan ikinci bir düzeltme var.

KB5000802 güncellemesinden sonra APC_INDEX_MISMATCH BSOD ile karşılaşırsanız, 32 bit uygulamaların işletim sistemini çökertmeden 64 bit işletim sisteminde yazdırmasına izin veren ‘Doğrudan Yazdırma’yı etkinleştirebilirsiniz

  • Yazıcınızın adını belirleyin. (Örneğin Kyocera ).
  • Komut İstemi’ni (yönetici) açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

Rundll32 printui.dll, PrintUIEntry / Xg / n “Kyocera”

Direct printing kapalıysa aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Rundll32 printui.dll,PrintUIEntry /Xs /n “Kyocera” attributes +direct

Yinede çözüm olmazsa PrinterIsolationAware etkinleştirebilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/planning/creating-a-custom-compatibility-fix-in-compatibility-administrator

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *