Microsoft’ un 8 Aralık ta Exchange sunucular için yayınladığı güvenlik açıkları ve bu güvenlik açıkları için yayınlanan paketlerin nasıl kurulacağı hakkında bilgi vereceğim.

Artık Update’ ler hayatımızın değişmez bir parçası. Her geçen gün ortaya çıkan bir açık Update işlemlerimizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Update işlemleri öncesinde mutlaka yedek almanızı tavsiye ediyorum.

Update ile ilgili dosyaları indirmek için Microsoft kaynağına göz atabilirsiniz. Buradan Exchange sunucunuz ile ilgili versiyon update’ ini Download ediyoruz.

Resim-1


Resim-2

İlgili Exchange sunucu versiyonumuzu kontrol etmek için Microsoft linkinden yararlanabilirsiniz.

Eğer ilgili versiyonunuz bu download listesinde yok ise öncelikle Exchange Server versiyonunuzu upgrade etmeniz gerekmektedir.

Download ettiğimiz dosyamızın Update işlemini komut satırımızdan başlatmamız gerekmektedir. Aksi taktirde klasik olarak çift tıklayıp next dediğimizde update işlemimiz başarısız olacaktır.

Komut satırımızı yönetici olarak çalıştırıyoruz ve donwload dosyasını kaydettiğimiz dizine gidiyoruz.

Resim-3

Open kısmına tıklayarak update işlemlerimize başlıyoruz.


Resim-4

Bir sonraki kısımda next ile update işlemlerimize devam ediyoruz.


Resim-5

Update işlemlerimiz sonrasında sunucumuzun yeniden başlatılması gerekmektedir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
vCenter Server 7 Kurulumu Exchange Server 2019 Günlük Kaydı Dosyalarının Temizlenmesi
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.