1. Anasayfa
  2. Windows Server 2019
  3. Server 2019 Core Sunucularda IPV6’yı Devre Dışı Bırakmak

Server 2019 Core Sunucularda IPV6’yı Devre Dışı Bırakmak

ipv6

Bazı sunucularda veya Failover sunucularda 2. Ethernet üzerinde IPV6′ yı devre dışı bırakmak gerekebilir.Bu tür durumlarda Core sunucular üzerinde komut seti ile IPV6’yı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Get-NetAdapterBinding komutu ile ağ kartımız üzerindeki aktif olan bağlayıcıları listeliyoruz.

Resim-1

Görüldüğü üzere IPV6 bileşenin kimliği ms_tcpip6 dır.Bu bileşeni devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Disable-NetAdapterBinding –InterfaceAlias Ethernet0 –ComponentID ms_tcpip6


Resim-2

Komutumuzu uyguladıktan sonra ağ bağdaştırıcımızın üzerinde çalışan bağlaycıları listelemek ve hangi bağlayıcıların aktif veya pasif olduklarını görüntülemek için aşağıdaki komutumuzu uyguluyoruz.

Get-NetAdapterBinding –InterfaceAlias Ethernet0


Resim-3

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Farklı bir makalede görüşmek üzere.

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *