«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. VMware vSphere DRS Troubleshooting

VMware vSphere DRS Troubleshooting

drs0

Bu yazımda İlk olarak, cluster sorunları, host sorunları ile başlayacağız ve ardından sanal makine sorunları ile bitireceğiz.


Resim-1

Cluster Problemleri

Tutarsız Resource Pool Nedeniyle Cluster Kırmızı Sorunu;

DRS ve cluster çalışırken, Resource Pool tree verimli bir şekilde kurulduğunu doğrulamanız gerekir. Cluster resource pool ağacı dahili olarak tutarlı değilse, cluster, cluster’ı kırmızı yapan tüm çalışan sanal makinelerin rezervasyonlarını karşılamak için yeterli kaynağa sahip olmayacaktır. Bunu cluster’ı tıklayarak ve özet sekmesinde ve ardından vSphere DRS bölümünü kontrol edebilirsiniz. Tüm child rezervasyonlarının toplamının, genişletilemeyen non-expandable rezervasyonlarından da büyük olmadığından emin olmanız gerekir.


Resim-2

Cluster tüm Resource Pool’ları kontrol etmek isteyeceksiniz. Mümkünse, Resource Pool kaldırın ve yalnızca kesinlikle ihtiyacınız varsa kullanın. İnsanların bunları uyguladığında ve sonra sorunlar ortaya çıktığında çok fazla gördüm ve daha sonra onları ilk etapta yaratmalarının nedeni olan limitleri/rezervasyonları değiştirmesiydi.

Bir Cluster’da Load Dengesizlikleri
Bu çok popüler bir DRS sorunudur. Temel olarak, cluster sanal makineleri taşıyamaz. Bunu almanızın birkaç nedeni var ve aşağıda popüler nedenlerden birkaçını listeledim.

VM/VM veya VM/Host kuralları, sanal makinelerin taşınmasını engeller;

VM’lerin aynı host’u yan yana olamayacağını söyleyen kurallar oluşturursanız, VMware bunları aynı host’a taşımanıza izin vermez. Bu yüzden oldukça basit bir düzeltme, daha fazla host ekleyin, böylece VM başka bir yere gidebilir veya kuralı devre dışı bırakabilirsiniz.

DRS, makine için devre dışı; Yine, bu kendi kendine açılan bir yaradır. Bir makinede DRS’yi devre dışı bırakırsanız ve onu tek bir yerde tutmak istiyorsanız sorun değil, ancak yük dengelemede sorunlara neden olacaktır.

Bir host için yerel olan takılı CD/iso dosyaları; Bu bir noktada hepimizi çıldırtacaktır. Yerel ISO dosyalarını kullanmadığınızdan emin olmanız gerekir. Paylaşılan cihazlardalarsa sorun değil, ancak tüm host storage cihazlarını gördüğünüzden emin olun. Bir host aynı cihazı göremezse, hareket etmez. Bu bir vMotion olayı. DRS, vMotion’ı deneyecek ve yapamayacaktır.

vMotion etkin değil veya ayarlanmamış; vMotion’ınız yoksa, load balancer otomatik olarak yükleyemezsiniz. VM’ler, açıldıklarında (shared storage alanında oldukları sürece) ancak Full Automated Cluster DRS ile taşınmaya devam edecektir.

ESXi Host Problemi

DRS, herhangi bir sanal makineyi bir host’tan taşıması;
Sanal makineler bir host’tan hareket etmezse, birkaç sorunu işaret edebilir. Yine benzerlik kuralları olabilir veya CPU mimarisinin aynı olmaması gibi başka sorunlar olabilir. DRS’nin çoğu kez, esxi host vMotioned olamazsa yapabilecekleri sınırlıdır.

Her iki host’tan birbirleri arasında manuel olarak vMotion yapabildiğini kontrol edin. Başka bir sanal makineyi test edin.
VMkernel bağlantı noktalarının düzgün yapılandırıldığını ve yakın zamanda herhangi bir değişiklik yapılmadığını doğrulayın.
Yükün zaten Load-Balanced’ta olması ve VMware DRS’nin hiçbir şeyi taşımasına gerek olmaması da mümkündür. Full automated cluster çalıştırıyorsanız, DRS’yi manuel olarak çalıştırmayı ve çok fazla etkinlik görmeyi beklemeyin. VMware sizin için yaptığı için gerçekten hiçbir şey görmemelisiniz.


Resim-3

Sanal Makine Sorunları

Sanal Makine Açılışı Başarısız

Bu, genellikle bir DRS Cluster bir VM’yi açmaya çalıştığınızda görülür ve geçmişte olduğu gibi açılmaz. Cluster kaynaklarınızı kontrol etmeniz gerekebilir. VM geçmişte çalışıyorsa, şimdi bu makineden memnun olamayacak çekinceleriniz olabilir. Rezervasyonu aşağı ayarlamanız veya içinde bulunduğu kaynak havuzunu ve bunun üzerindeki diğer ana kaynak havuzlarını (diğer adıyla Parent Pools) kontrol etmeniz gerekebilir.

Ayrıca cluster herhangi bir sibling(aynı statüdeki) sanal makinedeki rezervasyon kaynaklarını azaltmayı da düşünebilirsiniz. Bir DRS cluster’da çok fazla rezervasyon vermemek için çok dikkatli olun. İyi bir şey gibi görünebilirler, ancak sanal makine bunları kullanmıyorsa, kaynakları kullanılmayan bırakırsınız ve diğer VM’lerin bunlara ihtiyacı olabilir.

Fault-Tolerant Sanal Makineler (VM)
DRS, hataya dayanıklı VM’leri yalnızca EVC etkinleştirildiğinde taşıyacaktır, bu nedenle Fault(hata) Toleransını açarsanız bu makineleri yakından izlemeniz gerekeceğini bilmek önemlidir. Hataya Dayanıklı VM’ler, bir ESXi başarısız olduğunda asla kapanmayan makinelerdir. VMware, cluster’da çalışan iki ayrı aynı örneği tutar.

Manuel Migration

Sanal makinenizin manuel migration moduna ayarlanmadığından emin olun. DRS sekmesini kontrol edin ve herhangi bir öneri uygulamanızı isteyip istemediğine bakın. Cluster sanal makinelerin %99’unun otomatik olarak ayarlanmış ve örneğin vCenter’ınızı manuel olarak ayarlamış olmanız mümkündür.

Duyduğum insanların çoğu bunu yaptıklarını söylüyor çünkü bir sorunları varsa vCenter’ın nerede olduğunu bilmek istiyorlar. Benim tavsiyem bir grup oluşturup daha sonra gruba 3-4 host koyup vCenter’ın her zaman bu grupta bulunması gerektiğini söylemeniz. Elbette, tam olarak aynı yerde değil, ancak vCenter’a gerektiğinde geçiş yapma yeteneği vermiş oluyorsunuz.

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *