«
  1. Anasayfa
  2. Windows Server 2019
  3. Windows Server 2019 Active Directory Kurulumu.

Windows Server 2019 Active Directory Kurulumu.

maxresdefault

Bu makalemizde Windows Server 2019 üzerine Active Directory kurulumunu anlatıyor olacağım.

Sunucumuzun kurulumunu yaptıktan sonra şirket politikamız gereği sunucumuzu bir isim veriyoruz.

Resim-1

Sunucumuza manuel bir ip adresi tanımlıyoruz. Active Directory sunucumuz aynı zamanda DNS sunucumuz olacağından Localhost IP adresimizi DNS olarak tanımlıyoruz.


Resim-2

Daha sonra Server Manager kısmından Add Roles and Features kısmına tıklıyoruz.


Resim-3

Daha sonra next ile ilerliyoruz.

Resim-4

Active Directory Domain Services sekmesini işaretleyip next ile ilerliyoruz.


Resim-5

Bu alanda Azure entegrasyonu yapıp yapmayacağımızı soruyor ben On Prem Active Directory kurulumu yapacağım için bu kısmı next ile geçiyorum.


Resim-6

Install kısmına basarak Active Directory rolümüzün sunucumuz üzerine kurulumunu gerçekleştiriyoruz.


Resim-7

Kurulumumuz bittikten sonra Domain ismimizi ve diğer ayarlarımızı yapmamız için Promote this server to a domain controller sekmesini tıklıyoruz.


Resim-8

Burada yeni bir Active Directory kurulumu yapacağımız için Add a new forest kısmına tıklayarak domain ismimizi belirliyoruz. Burada eğer gerçek domain isminiz içerde deki bir web sunucu üzerinde host ediliyor ise com,org,net gibi bir kurulum yapmanızda bir sakınca hatta Exchange gibi bir üründe konumlandırmayı düşünüyor iseniz Mobil kullanıcıların telefonlarında mail hizmetlerini hızlı bir şekilde kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu konumuza farklı bir makalemizde değineceğim.

Resim-9

Burada direk olarak forest function level kısmımızı belirleyebiliyoruz. Yazımızın başında da belirmiştim Active Directory sunucumuz aynı zamanda DNS sunucumuz olacak ve ilk domain olduğu için Global Catalog da bu sunucumuz üzerinde yapılandırılacak. Alt kısımda Active Directory imizde herhangi bir problem olması durumda Restore Mode için bir password belirlemiz gerekiyor. Genellik bu şifre mutlaka unutuluyor password kasası gibi bir uygulamanız var ise mutlaka kaydetmenizi önemle belirtmek istiyorum.


Resim-10

İlk defa DNS yapılandırması yaptığımız için bu kısımda next ile ilerliyoruz.


Resim-11

Bu kısımda Netbios domain name imizi görüyoruz.


Resim-12

Bu kısımda Active Directory imizin hangi dizine kurulacağı hakkında bilgi veriliyor.


Resim-13

Burada kurulum yapacağımız bileşenler hakkında özet bir bilgi sunuluyor istenir ise script timizi görüntüleyebiliyoruz.


Resim-14

Burada install diyerek domain kurulum işlemlerimize başlıyoruz.


Resim-15

Kurulumumuz bittikten sonra sunucumuz otomatik olarak yeniden başlatılıyor.


Resim-16

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Active Directory User and Computers kısmının sağlık bir şekilde oluştuğunu görmekteyiz.


Resim-17

Daha sonra DNS isimizin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.


Resim-18

Daha sonra netdom query fsmo komutu ile rollerimizin görüntülüyoruz.


Resim-19

 

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *