«
  1. Anasayfa
  2. Exchange Server
  3. Windows Server 2019 Core Üzerine Exchange Server 2019 CU1 Yükleme

Windows Server 2019 Core Üzerine Exchange Server 2019 CU1 Yükleme

Windows_servercore

Exchange Server 2019 ile birlikte gelen en önemli özelliklerden biriside Server Core sürümlerini desteklemesi oldu. Bu sayede Exchange sunucuların performansını artırmak ve güvenliği sağlamak Server GUI versiyonlarına göre daha kolaydır.

Kurulumu gerçekleştireceğim ortamımda hali hazırda 2 adet Server 2019 (Desktop Experience) üzerinde çalışan Exchange Server 2019 CU1 versiyonu bulunmaktadır.

Makalemizin sonunda mevcut yapımıza ek olarak Server 2019 Core üzerinde çalışan Exchange Server 2019 CU1 nodunu eklemiş olacağız.

Resim-1

Exchange kurulum öncesinde Server 2019 Core sunucumuzun ismi , ip adresi ve domain üyeliğini gerçekleştirdim. Sunucumuzun tüm updateleri yapılmış durumda.

Sunucumuza domain admin hesabımızla login olup Exchage Server 2019 kurulum öncesi gerekli olan bileşenleri yüklemek için aşağıdaki komut setini kullanıyoruz.

Install-WindowsFeature Server-Media-Foundation, RSAT-ADDS

Resim-2

Bileşenlerimiz başarılı bir şekilde yüklendi.


Resim-3

Microsoft kaynağından Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013 (vcredist_x64.exe) dosyasını indirip sunucumuza kopyalıyoruz ve bulunduğu dizine komut satırından erişip yükleme işlemlerini başlatıyoruz.


Resim-4

Lisan sözleşmesini kabul edip Install seçeneği ile yüklememizi gerçekleştiriyoruz.


Resim-5

Sunucumuza kopyaladığımız Exchange Server 2019 ISO dosyamızın mount etmek için powershell ekranımızda aşağıdaki komutumuzu uyguluyoruz.

Mount-DiskImage -ImagePath C:\ SW_DVD9_Exchange_Svr_2019_MultiLang_Std_Ent-Cumulative_Update_1_.iso_MLF_X22-01801.ISO


Resim-6

Exchange Server 2019 kurulum iso içinde bulunan UCMA yüklemesini yapıyoruz.


Resim-7

Exchnage Server 2019 kurulum öncesi tüm gerekli bileşen kurulumlarını gerçekleştirdik. Echange Server 2019 kurulumumuza aşağıdaki komut ile başlıyoruz.

.\Setup.exe /m:install /roles:m /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /InstallWindowsComponents


Resim-8

Kurulumumuz başarılı bir şekilde gerçekleşti. Sunucumuzu ECP ekranında görebiliyoruz.

Resim-9

Kurulum sonrasında hem GUI üzerinde çalışan hem de CORE üzerinde çalışan Exchange sunuculara ait performans monitörleri inceledim. Mail sunucular test ortamında olduğu için herhangi bir mail trafiği bulunmuyor fakat sunucular arasında performans olarak neredeyse yarı yarıya fark var. İlgili ekran görüntüleri aşağıdadır.

Core sunucuya ait performans grafiği.

Resim-10

GUI üzerinde çalışan Exchange sunucu performans grafiği.

Resim-11

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *