«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. Cross vCenter vMotion UI in the vSphere Client

Cross vCenter vMotion UI in the vSphere Client

VMware-featured-2100x1200

Cross vCenter vMotion nasıl yapılır ?

 


2 farklı SSO ‘yu kullanan vcenterlar artık bu özellik sayesinde sanal makineleri birbirleri arasında toplu bir şekilde taşıyabilecektir. Dolayısıyla, bu özellikten yararlanmak için Linked modda 2 vcenter sunucusu olmasına gerek yok. VM’lerinizi vCenter‘dan AWS’de veya farklı veri merkezinde yer alan vSphere‘e geçişi için mükemmel bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Eski bir donanımınızı artık kullanmamaya karar verdiniz veya end of support oldu diyelim bu tarz durumlarda  Advanced Cross vCenter vMotion  özelliği bu tür iş planlarımızda büyük kolaylık ve esneklik sağlayacaktır.


  • Bu özellik, vCenter sunucuları arasında geçiş senaryoları için kullanabilirsiniz.
  • Hedef olarak host/cluster/folder/resource pool ‘u seçebilirsiniz.
  • VM‘lerinizi live/cold olarak taşıyabilirsiniz.

Bu işlemi nasıl yapıyoruz peki?

Öncelikle taşımak istediğimiz vm üzerinde migrate tıklayarak işleme başlıyoruz.


Hedef vCenter sunucu bilgilerini tanımlayarak devam ediyoruz.


Sihirbazın geri kalanı temelde aynı olduğundan, bir sanal makineyi başka hosta  taşırken zaten bildiğiniz tüm ekran görüntülerini size göstermeme gerek olmadığını düşünerek sonraki adımları kullanım durumunuza göre belirleyerek devam ediyoruz.


Her şey kontrol edildiğine  ve uygun kaynaklar seçildiğine göre geçiş başlamaya hazırdır.


Canlı geçiş birden fazla vCenter Sunucusunda gerçekleştiğinden, mevcut ortamda vMotion işleminin yanı sıra hedef vCenter Server örneğinde bir vMotion alma görevide göreceksiniz.


The Importing VMs Option

 Uzak vCenter’dan bir sanal makineyi içe aktarmak için, Actions-> Import VMs  seçeneğinini kullanabilirsiniz


Ardından, içe aktarmak istediğiniz VM veya VM’leri seçmeniz yeterli olacaktır bir sonraki adımları bildiğimiz ekranlar olduğu için gerekli ihtiyaçları yapınıza göre belirleyerek devam edebilirsiniz.


Kaynak: https://kb.vmware.com/s/article/2106952

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *