How to resolve the trust relationship between this workstation and the primary domain failed


Bazen, domain’e join ettiğiniz makinalarda oturum açtığınızda “Bu iş istasyonu ile birincil etki alanı arasındaki güven ilişkisi başarısız oldu” “The trust relationship between this workstation and primary domain failed” uyarısını alırsınız.  Bu sorunu çözmenin birçok yolu vardır. Bu makale sizlere PowerShell komutunu kullanarak bu sorunu nasıl çözeceğinizi göstereceğim.

  • Öncelikle ilgili makinenin local hesabı ile oturum açalım
  • PowerShell ‘i yönetici olarak çalıştıralım
  • PowerShell ekranında $credential = Get-Credential komutunu çalıştıralım.  Domain Admin kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girerek ok ‘a basalım.


  • Reset-ComputerMachinePassword -Credential $credential  komutunu çalıştıralım


  • Son adım olarak makineye restart atmamız yeterli olacaktır.
Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
Microsoft Windows 10 Mart Güncellemesi Blue Screen (BSOD) Active Directory Port List
2 Yorum
  1. Yazar
    Tayfun

    Bazen windows buga giriyor ve local admin hesabı ile açmak mümkün olmuyor. Switch user seçeneği olmadığından sadece domaine kayıtlı son oturum açmış kişi oturum açabiliyor

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.