«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. vCenter Server 7 Servisleri

vCenter Server 7 Servisleri

VMware-featured-2100x1200

Merhaba, bu yazımda sizlere vCenter Server 7 servislerinden bahsedeceğim.

vCenter Servislerini iki şekilde kontrol edebiliriz. SSH ve Web üzerinden.(https://vcenter.domain.com:5480)

vCenter Server 7 Photon OS işletim sistemi üzerinde barınmaktadır. Servislerin açılmaması veya durması durumunda gerekli kontrolleri yapmak gerekebilir.

Böyle durumlarda SSH ile vCenter’a bağlanarak servisleri kontrol edebiliriz. Root kullanıcısı ile bağlanıyoruz ve shell komutunu enable ediyoruz.

shell.set –enabled true


Sonrasında shell komutunu çalıştırıyoruz ve root’a access yetkisi veriyoruz.

# shell


Artık vCenter Server 7 servislerimizi kontrol edebiliriz. cd /bin ile ilgili dizine geçiyoruz.

# cd /bin


service-control –list komutu ile bütün servisleri listeliyoruz.

# service-control –list


service-control –status komutu ile çalışan ve çalışmayan servislerimizi kontrol ediyoruz.

# service-control –status


service-control –start komutu, stop durumdaki bir servisi ayağa kaldırmamız için kullanılıyor. Ben örneğimde stopped durumdaki VMware vSphere Authentication Proxy (vmcam) servisini start ettim.

# service-control –start servicename


service-control –stop komutu ile de start durumdaki bir servisi durdurmaya yaramaktadır. Örneğimizde start ettiğimiz (vmcam) servisini stop ediyoruz.

# service-control –stop servicename


vCenter Server 7 servislerini toplu bir şekilde start-stop yapmak istiyorsanız aşağıdaki iki komutu kullanabilirsiniz.

# service-control –stop –all

# service-control –start –all

Yazımın başında belirttiğim gibi web üzerinden de servisleri start-stop edebilir gerekli kontrolleri yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde sizlere yardımcı olacaktır.


Son olarak vCenter Server 7 tüm servislerin isimleri ve kısaltmaları aşağıdaki gibidir.


Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *