«
 1. Anasayfa
 2. VMware
 3. vCenter Upgradelerinizin Başarısız Olmasının Nedenleri

vCenter Upgradelerinizin Başarısız Olmasının Nedenleri

VMware-featured-2100x1200

VMware vSphere ortamını yöneten yöneticiler bir çok kez  vcenter upgrade işlemini gerçekleştirmiş ve çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Upgrade öncesinde tüm adminler kendi aralarında çok kolay bu sefer sorunsuz geçecek dediklerinde hemen arkasından bilinmedik bir sorunla karşı karşıya kalırlar 😊 Bende gerçekleştirmiş olduğum  upgrade senaryolarında yaşadığım problemleri 5 ana başlıkta anlatmaya çalışacağım

 • Root Password expire oldu

VCenter appliance’inizi yükseltirken SSO Şifresini ve ayrıca source vCenter appliance’in  root şifresini kullanmamız gerekteğini biliyoruz 😊  Geçiş esnasında “Invalid Appliance Username/Password.” Hatasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

KB67414 yi kullanarak bu hatayı çözebilirsiniz.

Tabi expire dışında birde password ‘un unutulma problemlemi var  bunun için KB1317898 ‘yi kullanabilirsiniz.

 • “Make sure migration assistant is running” Error

Bu sorun aslında  KB2148400 özetlenmiş durumda. VMware Update Manager kullanmayan ortamlar için  com.vmware.vcIntegrity  uzantısının kaldırılması gerekmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak uyumlu olmayan eklentileri kaldırabilirsiniz.

 • In a web browser, navigate to http://vCenter_Server_name_or_IP/mob.
  Where vCenter_Server_name_or_IP/mob is the name of your vCenter Server or its IP address
 • Click Content
 • Click ExtensionManager
 • Select and copy the name of the plug-in you want to remove from the list of values under Properties. For a list of default plug-ins, see the Additional Information section of this article
 • Click UnregisterExtension. A new window appears
 • Paste the key of the plug-in and click Invoke Method. This removes the plug-in and results in void
 • Close the window
 • Refresh the Managed Object Type:ManagedObjectReference:ExtensionManager window to verify that the plug-in is removed successfully


 • NTP ve DNS Problemleri

Çok basit iki yapılandırma alakalı enterasan hatalar ile karşı karşıyakalabilirsiniz. Upgrade öncesinde NTP sunucularınızı doğrulamayı unutmayın. Ardından isim çözümleme ( DNS) yapabiliyormusunuz bu konfigürasyonların doğru çalıştığından emin olmadan kesinlikle upgrade işleminize devam etmeyin. Aslında bu basit konfiglerle alakalı hatalar ilk kurulum sırasında da karşınıza çıkabiliyor.

 •  vCenter Upgrade Loglarını Toplama

Bazen sorunun ne olduğunu  kontrol etmek için veya case açmak için logları almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. VMware Docs’taki  adımları takip ederek bu logları oluşturup alabilirsiniz.

 • TRUSTED_ROOTS VECS store

TRUSTED_ROOTS VECS deposundaki kök sertifikalar numaralandırılamıyor ve doğrulanamıyor. Bu hatayla alakalı  KB70902  yi kullanabilirsiniz.


Önemli Kontrol Listesi Maddeleri

 • Yükseltmek istediğiniz appliance ‘da 22 nolu portun açık olduğundan emin olun çünkü upgrade işlemi esnasında 2 appliance arasında 22 nolu port üzerinden bir iletişim durumu söz konusudur.
 • Yükseltmek istediğiniz uygulamanın bulunduğu kaynak ESXi host üzerinde 443 numaralı portun açık olduğunu doğrulayın  . Yükseltme işlemi , kaynak uygulamanın bir yükseltme için hazır olduğunu doğrulamak ve yeni ile mevcut cihaz arasında bir SSH bağlantısı kurmak için kaynak ESXi hosta bir HTTPS bağlantısı kurar.
 • Mevcut vSphere ve ESXi sürümlerinin uyumlu olduğunu kontrol edin https://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php#interop&93=&2=&1=%20 adresindeki VMware Interoperability Matrix ‘e bakın
 • Upgrade işlemi için kullanacağınız datastorelarda yeteri kadar boş alanınız olduğundan emin olun
 • Upgrade öncesi mutlaka snapshot ve yedek alınız.
 • Harici bir veritabanı kullanıyorsanız, yeni cihaz için veritabanı boyutunu ve minimum depolama boyutunu belirleyin.
 • Yeni appliance ‘in geçici ağ ayarlarında bir DHCP IPv4 adresi atamayı planlıyorsanız, üzerine yeni appliance dağıtmak istediğiniz ESXi hostun, MAC’ı kabul eden bir bağlantı noktası grubuyla ilişkili en az bir ağa bağlı olduğunu doğrulayın.
 • Server ve Storage Firmware ve drivelarının güncel ve uyumlu olduğunu adresinden kontrol edin https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?deviceCategory=io

Yukarıdaki liste genel olarak VMware’in önerdiği şeyler yer almaktadır. ancak  hala sorun yaşıyorsanız bu VMware KB‘ye bir göz atın .

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *