«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. VMware ESXi 7.0 DirectPath

VMware ESXi 7.0 DirectPath

VMware-featured-2100x1200

VMware DirectPath , virtual machine’ni atlatarak ana bilgisayardaki fiziksel bir PCI ve PCIe donanım cihazlarına sanal bir makineye (VM) doğrudan erişim sağlayan teknolojidir.

DirectPath’i , ESXi hypervizor çalıştırmak için gereken CPU döngüsü sayısını azaltarak bir VM’deki performansı artırabilirsiniz. VMware, DirectPath ‘in yalnızca maksimum ağ performansı gerektiren yüksek öncelikli VM’lerle kullanılmasını önermektedir.


Resim 1

Vmware Esxi 7.0’da bu Directpath özelliğini kullanabilirsiniz. PCI Kartını bir VMware Esxi sunucusun’daki Directpath geçiş özelliğini kullanarak bir sanal makinede kullanılabilir hale getirmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Vmware ESXi sunucumuzun IP adresini girip ve web arayüzüne erişiyoruz.


Resim 2

Başarılı bir oturum açtıktan sonra, Vmware kontrol paneli görüntülenecektir.


Resim 3

Host > Manage > Hardware > PCI Devices seçeneğinden ilgili PCI kartımızı seçtikten sonra Toggle passthrough tıklayıp, host’umuzu reboot edeceğiz.


Resim 4

Host’umuzu reboot ettikten sonra sanal sunucu üzerinde sağ tuş > edit settings menüsüne geliyoruz.

 

Resim 5

Virtual Hardware > Add Other Device > PCI device ekliyoruz.


Resim 6

Eklediğimizde Virtual Hardware bölümünde New PCI Device olarak gözükecektir. Sanal Sunucumuzu power on yapıp açabiliriz.


Resim 7

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *