VMware Tools, sanal makinenin genel performansını artırmak veya sanal makinelerin güvenli, korunaklı ve güçlendirilmiş olmasını sağlamak için vSphere ortamının vazgeçilmez bir bileşenidir. VMware araçları her zaman önemli ve kritik bir rol oynamıştır.Şimdiye kadar, VMware Tools, vSphere’in bir alt kümesi olarak geliştirildi ve yayınlanmıştır.VMware Tools destek sonu politikası açıkça belgelenmemiştir.Belirli bir VMware Tools sürümünün desteğin ne zaman sona ereceği VMware Tools destek sonu politikasıyla ilgili net talimatlar olmadan, Sanallaştırma adminleri VMware Tools planlamak ve yükseltmek konusunda zorlanmış oldu.VMware Tools bağımsız olarak mevcuttur ve my.vmware.com portalın’dan ayrı bir ürün olarak indirilebilir. Bu, esasen VMware Tools’un VMware Lifecycle Product Matrix’te de yer alacağı VMware Tools yaşam döngüsü hakkında tam görünürlük sağlayacağı anlamına gelmektedir.

Artık VMware Lifecycle Product Matrix belgesine başvurabilir ve sanal ortamları için yükseltmeleri kolayca planlayabilirsiniz.


Resim-1

Bu değişiklik ayrıca VMware Tools’un herhangi bir sürümünü indirmeyi daha kolay hale getirecektir.


Resim-2

Daha önce, VMware Tools, vSphere indirme sayfasındaki “Drivers and Tools” sekmesi altında listeleniyordu, ancak bu değişiklikle birlikte, en son sürüm ayrı bir ürün olarak “All Download” sekmesi altında bulunabilir.


Resim-3

VMware Tools – View Download Components bölümünü tıklayalım.


Resim-4

Buradan istediğiniz versiyonu indirebilir, kurulumu yapabilirsiniz.


Resim-5

Bu yazıda VMware Tools yeni indirme sayfasına kısaca göz atmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

Paylaşmak Güzeldir
Etiketler

Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
VMware ESXi Patch Tracker VMware vSphere 7 Update 1 İle Gelen Yenilikler
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.