«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. vSphere 6.x vs vSphere 7 DRS Karşılaştırma

vSphere 6.x vs vSphere 7 DRS Karşılaştırma

vmw-dgrm-vsphere-drs-overview-lg

Bu yazımızda, vSphere 6.x  / 7.0 yer alan DRS  (Distributed Resource Scheduler)’in versiyonlar arasındaki farklılıklar nelerdir anlatmaya çalışacağım. vSphere 6.x’te, DRS yük dengeleme algoritması , clusterdaki  hostların  yük dengesini ölçmek için her 5 dakikada bir çalışmaktadır. Cluster da bir anormal bir davranış gözlendiğinde; vSphere DRS  cluster ‘in kapasite kaynaklarına ( CPU ve Memory ) dayalı olarak önerilerde bulunur  ve VM ‘leri uygun clusterde yer alan uygun bir hosta taşır. Herkesinde bildiği gibi clusterdaki hostlar birbirleri arasında sanal makineleri taşımak için vSphere vMotion kullanır.


Resim-1

Peki bu durum vSphere 7 nasıl ?

  • DRS yük dengeleme algoritması her dakika  çalışacak şekilde tasarlanmıştır.
  • VM DRS puanını ve Cluster DRS puanını hesaplamak için VM ölçümlerini kullanır
  • Yeni DRS, artık host üzerindeki iş yükünü doğrudan dengelemiyor.
  • Clusterdaki hostlar arasında sanal makineleri taşımak için vSphere vMotion kullamaktadır.

VM DRS puanı  bir sanal makinenin çalışma verimliliğini ölçen yeni bir metriktir. VM DRS puanı, VM kaynak gereksinimlerinin karşılanması ve ESXi hostunuzun kaynak kapasitesi ile doğru ortantılıdır.  vSphere 7 ile birlikte DRS, VM’leri en yüksek puanı  ve tüm VM’lere adil kaynak tahsisi sağlayan esxi hostunuza taşımaktadır.( Bu durumu Müşteri memnuniyeti olarak açıklayabiliriz.  VM  çalıştığı  host’dan memnun mu  ? VM ‘in  istediklerini sağlayabiliyormu ?  🙂  )  VM DRS puanları, beş  farklı grupta scorlanmaktadır . Bu scorlar %20 aralıklardır. % 80-100 arası  scrore sahip olan vm’lerin kaynak yarışının az olduğunu ve olmadığını göstermektedir.


Önemli : VM DRS Puanı üzerindeki yeni odaklanma nedeniyle, vSphere DRS 2.0 etkinleştirildiğinde başlangıçta daha fazla sayıda vMotion olacaktır. Bunun nedeni, clusterı normalleştirme ihtiyacından kaynaklanmaktadır – VM’lerin hangi  hosta  yerleştirildiklerine bakılmaksızın ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olmaları sağlanacaktır.

Resim-2

Clusterdaki  DRS puanı, VM’lerin tek tek puanlarının ortalamasını alan yeni bir ölçümdür. DRS, clusterdaki host ‘un  yük dengesi yerine VM çalışma  verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya odaklanmaktadır.


Resim-3

Bir VM ‘in DRS puanı hesaplanırken VM’in CPU Memory Network kullanım ölçümleri kullanılır. Bu ölçümler kullanılarak VM ile alakalı artı ve eksikleri tespit edebilirsiniz.


Resim-4

DRS, ilk sürümünden bu yana sanal altyapılarımızın bir parçası olarak çok temel ve önemli bir işlevsellik sağlıyor. VSphere 7’deki bu önemli geliştirmeler, donanımın çok verimli kullanılmasını sağlarken iş yüklerinin mümkün olduğunca optimuma yakın performans göstereceği ve vSphere Yöneticilerinin iş yüklerine GPU’lar ve hardware accelerator eklemesine yardımcı olacağı anlamına gelmektedir.

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *