«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. vSphere Distributed Switch Health Check

vSphere Distributed Switch Health Check

VMware-featured-2100x1200

vSphere Distributed Switch Health Check nasıl yapılır ?

vSphere Distributed Switch Health Check özelliği 5.1 versiyonu ile hayatımıza girmiştir. Peki nedir bu özellik. Kısaca anlatmak gerekir ise fiziksel kurulumlar sırasında hostları bağladığımız omurga switchler üzerinde yapılan VLAN, Teaming ve MTU gibi ayarların aynısı vSphere katmanında VDS teknolojisi ile yapılandırılır.

Bu yapılandırmaların düzgün çalışıp çalışmadığınıda vSphere Distributed Switch Health Check yardımı ile kontrol ediyoruz. Burada fiziksel switch ile vSphere ortamındaki networking ayarlarını kontrol edilir.

Şimdi gelelim bu kontrolleri nasıl yaptığımıza. Çok basit bir kaç işlem ile health check işlemini tamamlayacağız.

Networking tab’ından distributed switch’i seçip, configure diyerek health check ayarlarını Enable ediyoruz. Bu işlem sırasında yapımızda herhangi bir aksama olmayacaktır. 1 dk içinde hataları gösterecektir.


Distributed Switch Health Check’i aktif ettikten sonra, Monitör tabından Health i seçtiğimizde hostlarımızın network durumlarını kontrol edebiliyoruz.

Görüldüğü üzere benim yapımda bütün yapılandırmalar Normal olumlu olarak duruyor.


Health Check sizlere sadece durumu özetler, herhangi bir düzeltme işlemi yapmaz. Siz hataları tespit edip gerekli işlemleri kendiniz yapmalısınız.

 

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *