VMware vCenter Server 7 Update 1 Cross vCenter vMotion aracılığıyla, muhtemelen bir vCenter’da çalışan bir sanal makineyi alıp yeni bir vCenter Sunucusuna ve SSO etki alanına alabilirsiniz. İlk olarak, bir sanal makineyi taşıdığınızda yeni bir seçenek bu güncelleme ile beraber karşınıza gelecektir.

Taşımak istediğimiz sanal sunucumuza sağ tuş > Migrate > Cross vCenter Server export seçtikten sonra sanal sunucumuzun migrate işlemini başlatıyoruz.


Resim 1

Açılan sayfada New Center  seçip hedefteki vCenter sunucunun bilgilerini doldurduktan sonra Login tıklıyoruz.


Resim 2

Sertifikayı kabul ettikten sonra, hedef vCenter Sunucusunda başarılı bir oturum açmış oluyoruz.


Resim 3

Next’i tıklayıp devam ediyoruz.


Resim 4

Hedef vCenter sunucundaki destination resource seçiyoruz.


Resim 5

Depolama alanımızı seçip devam ediyoruz.


Resim 6

Hedef klasörümüzü seçip, next diyerek devam ediyoruz.


Resim 7

Hedef vCenter ortamında network ağını seçiyoruz.


Resim 8

vCenter geçişi hazır duruma gelmiş oluyor.


Resim 9

Aşağıda görebileceği gibi, taşıma başarıyla tamamlanmış oldu.


Resim 10

Aşağıda hedef vCenter Sunucusu ortamına bir bakış bulunmaktadır. VM’nin hedef vSphere ortamına geldiğini görüyoruz.


Resim 11

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
Dell PowerEdge – iDRAC için Default Username and Password PowerShell ile Sunuculara Yapılan RDP Bağlantılarını Raporlama.
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.