«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. vCenter VAMI Girişi, Süresi Dolmuş Parola Nedeniyle Başarısız Hatası

vCenter VAMI Girişi, Süresi Dolmuş Parola Nedeniyle Başarısız Hatası

VMware-featured-2100x1200

vCenter VAMI’ye giremiyor musunuz? 90 günlük parola sona erme politikasının suçlu olması muhtemeldir. Parolanızı nasıl sıfırlayacağınızı detaylı anlatacağım.

VMware, vCenter Server cihazındaki root account için 90 günlük bir parola sona erme politikası uyguladı. Bu hesap vCenter çalışır duruma geldikten sonra pek kullanılmasa da, VAMI erişimi veya SSH aracılığıyla oturum açmak için buna ihtiyacınız vardır. Yöneticiler vCenter yükseltmeleri için sıklıkla VAMI kullanır, bu nedenle er ya da geç kaçınılmaz olarak bu sorunla karşılaşırsınız.


Resim-1

vCenter Server 7.x’te aldığınız hata mesajı şöyle olacaktır:

“Kimlik doğrulama işleyicisinin çağrılmasındaki istisna Kullanıcı parolasının süresi doldu.”

vCenter Server’daki CLI erişim seçeneklerine aşina olmayanlar için, root’un bulunduğu “localhost” etki alanı hesaplarına bakmak için vSphere istemcisindeki “Kullanıcılar ve Gruplar” bölümüne gidebilirsiniz. Bu hesabı vSphere İstemcisinden değiştiremeyeceksiniz ve hesap “kilitli” veya “devre dışı” olarak listelenmeyecektir.

Neyse ki, şifrenizi CLI aracılığıyla sıfırlamak çok kolay. SSH, vCenter Sunucunuz için varsayılan olarak etkinleştirilmelidir. En sevdiğiniz SSH istemcinizi kullanarak oturum açın ve bir parola değiştirme istemiyle karşılaşacaksınız:

“Command> shell
Shell access is granted to root
root@vc [ ~ ]# passwd
New password:
Retype new password:
passwd: password updated successfully
root@vc [ ~ ]#”


Resim-2

Chage komutunu kullanarak parolanızın süresinin dolmasına kadar ne kadar süreniz olduğunu doğrulayabilirsiniz.


root@vc [ ~ ]# chage -l root

Last password change                                    : Mar 06, 2021

Password expires                                        : Jun 07, 2021

Password inactive                                       : never

Account expires                                         : never

Minimum number of days between password change          : 0

Maximum number of days between password change          : 90

Number of days of warning before password expires       : 7


Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *