«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. Virtual Machine Hard Stop Nedir

Virtual Machine Hard Stop Nedir

VMware-featured-2100x1200

Hard Stop özelliği daha önceki versiyonlarda bulunmayan vSphere 7.0 ile birlikte duyurulan bir özelliktir.VMware vSphere platformunuzda  sanal makinelerinizin üzerinde çalışan uygulamalar veritabanları bulunmaktadır. Bu sanal makinelarıniz bazen askıda(hang) kaldığı durumlarda ve putty aracılığı ile hostunuza bağlanıp ilgili işlemi sonlandırıyorduk(kill ediyorduk). Artık yanıt vermeyen askıda kalan sanal makineleriniz için putty ile hostunuza bağlanmadan virtual center sunucusu üzerinden basitçe işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki hangi farklı durumlarda hard stop özelliğini kullanabiliriz.?

  • Another task is already in progress
  • Power off/Power on/ Reset Grey out

Bu özelliği nasıl kullanacağımıza bakacak olursak

  • Virtual Machine -> Sağ Klik -> Power -> Hard Stop


Resim-1

Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde sanal makinenizin kapatılmaya zorlanacağı ve veri kaybına neden olabileceği uyarısı karşımıza gelecektir. Bu nedenle bu işlemi gerçekleştirmeden önce Shutdown from guest OS, Power Off işlemini denemenizi tavsiye ediyorum.


Resim-2

Yaptığımız işlemle alakalı Monitor-> Task menüsünden log bilgisine ulaşabilirsiniz.


Resim-3

Bu işlemi yaparken dikkat etmemiz gereken noktaya değinecek olursak Hard Stop VM ve VM Reset ikiside birbirinden farklı çalışmaktadır. Hard Stop VM vCenter sunucusu üzerinden sanal makineyi zorlayarak kapatacak ve manuel olarak tekrar restart etmemiz gerekecektir. VM Reset ise sanal makineyi kapatacak ve yeniden başlatacaktır.

Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *