«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. VM’de CDROM/DVD Sorununun Çözümü

VM’de CDROM/DVD Sorununun Çözümü

VMware-featured-2100x1200

Merhaba bu yazıda sizlere vmware tarafında bağlı olan bir CDROM/DVD sürücüsünün OS tarafında gözükmediğini ve bu sorunun nasıl düzeltileceğini anlatacağım. VM tarafında CDROM/DVD sürücüsü bağlı olarak gözüküyor.

 


OS tarafında baktığımızda CDROM/DVD sürücüsünün görünmediğini görüyoruz.

 


Bu sorunla karşılaştığımızda herkesin aklına vm tarafında CDROM/DVD sürücüsünü çıkartıp takmak, sanal makineyi restart etmek gibi çözümler geliyor fakat burda sorun Device Manager tarafına baktığımızda karşımıza çıkıyor. CDROM/DVD sürücüsü (CODE 19) hatası vermiş.

 


Bu sorunu çözmek için OS tarafında registry editöre giriş yapıyoruz.

 


Registry Editör tarafında HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/Control/Class (4d36e965-e325-11ce-bfc1-08002be10318) dizini altında LowerFilters ve UpperFilters kayıtlarını siliyoruz.

 


 

Registry kayıtları silindikten sonra vm’imizi restart ediyoruz. VM açıldığı zaman kontrollerimizi yaptığımızda CDROM/DVD sürücüsün geldiğini görüyoruz.

 


 

Device Manager tarafında da kontrol ettiğimiz de CDROM/DVD sürücüsünün düzeldiğini görüyoruz.

 


Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *