«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. VMware Üzerinde Çalışan Windows OS Diski Nasıl Küçültülür ?

VMware Üzerinde Çalışan Windows OS Diski Nasıl Küçültülür ?

VMware-featured-2100x1200

VMware üzerinde çalışan Windows OS diskinin nasıl küçültülür ?

VMware ortamımızda çalışan sanal makinenin VMDK diskini küçültmeden önce Windows OS üzerinde bağlı olan diski küçültmemiz gerekiyor. Çünkü dosya sisteminin bozulmaması çok önemli. Burada kendinize şu soruyu sorabilirsiniz VMDK diskinin Thin mi? , Thick mi? olması gerekiyor. Hiç fark etmiyor iki disk tipinde de bu işlemi yapabilirsiniz. Yapacağımız örnekleme de ilk olarak sanal makinenin içine girerek Disk Management‘den diskimizi Shrink ediyoruz. Benim örneğimde disk 60 GB ve ben burada 20 GB’lık kısmı ortamdan kaldırarak diskimi 40 GB olacak şekilde bırakacağım.


Shrink işlemi tamamlandıktan sonra 20 GB’lık bölümün Unallocated olduğunu görüyoruz.

 


Bu işlemleri sırası ile tamamladıktan sonra sanal makinemizi Power Off konumuna getiriyoruz ve datastore migration yaparak sanal makinenin yerini değiştiriyoruz.

Putty yardımı ile sanal makinenin bulunduğu ESXi hostumuza bağlanıyoruz ve burada flat dosyamızın yerini kontrol ediyoruz. Burada -flat.vmdk dosyası bizim için önemli bu dosya sanal makinenin verilerinin bulunduğu yerdir.


vi” editör ile sanal makinemizin bulunduğu VMDK‘nın içine giriyoruz burada Extent description bölümünde -flat.vmdk satırını bularak edit ediyoruz. RW’dan sonraki sayı VMware sanal diskinin (VMDK) boyutunu tanımlar.

 


Bu sayı 125829120 şu şekilde hesaplanıyor:

60 GB = 60 * 1024 * 1024 * 1024 / 512 = 125829120

VMware sanal makine diskinin (VMDK) boyutunu 60 GB’tan 40 GB’a düşürmek istedik. Dolayısıyla 20 GB’lık kısım içinde hesaplama yaparak aradaki farkı buluyoruz.

20 GB = 20 * 1024 * 1024 * 1024 / 512 = 41943040

Hesaplamaları tamamladıktan sonra arada ki farkı vi editör ile değiştireceğiz. 125829120 – 4194304 = 83886080


vi” editör ile değişikliklerimizi yaptıktan sonra halihazırda kapalı olan sanal makinemizi bir daha datastore migration yapıyoruz.

Migration işlemi tamamlandıktan sonra edit settings kısmından kontrol ettiğimiz de sanal makinemizin 40 GB olduğunu görüyoruz.


Sanal makinemiz açıldıktan sonra tekrar disk management bölümüne baktığımızda artık 20 GB’lık Unallocated bölümün olmadığını makinemizin direk 40 GB olduğunu görüyoruz.

 


Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Ahmed Zaki

    However, although there is a down arrow present, you cannot shrink the disk in this way, it’s not supported.