vCenter kullanıyorsanız, vCenter üzerinden hem ESXi host’lara hemde vCenter’a lisans tanımlayabilirsiniz. Ayrıca farklı VMware ürünleri ile alakalı lisansını tanımlamaları için yine aynı menü altından gerçekleştirebilirsiniz.

VMware vSphere 7.0 U2 ve ESXi 7.0 Lisans Eklemek için vSphere sayfamızı açıyoruz ve Home üzerinden Administration menüsüne giriş yapıyoruz.


Resim-1

Licenses menüsüne giriş yaptıktan sonra add diyoruz ve açılan sayfaya kullanacağımız lisans anahtarımızı yazıyoruz.


Resim-2

Lisans anahtarımızı giriş yaptıktan sonra next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Girmiş olduğumuz lisans anahtarını envanterimizde daha anlaşılır kalması için License name kısmına bir isim yazabiliriz.


Resim-4

Finish dedikten sonra lisans ekleme işlemimizi tanımlamış oluyoruz.  Aynı şekilde ESXi lisansımızı da ekliyoruz.


Resim-5

Bu vCenter ve ESXi lisans eklemeleri tamamladıktan sonra ortama tanıtmaya geçiyoruz. Assets menüsüne geliyoruz ve assign license tıklıyoruz.


Resim-6

vCenter Server System’den Assign License bölümünden girdiğimiz anahtarı Assign ediyoruz.


Resim-7

Assets > Hosts > Assign License kısmından ise ESXi host lisansımızı Assign ediyoruz.


Resim-8

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
VRealize Operations Manager’da Para Birimi Nasıl Değiştirilir Exchange Server Haziran Update Yayınlandı.
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.