Bu yazımızda AD entegrasyonu nasıl yapılır ve grup yetkileri nasıl verilir konularına değineceğiz.

VROpsunuza ekleyebileceğiniz 5 farklı kimlik doğrulama kaynağı vardır. Biz aşağıdaki seçeneklerden en yaygın kullanılan active directory entegrasonunu gerçekleştireceğiz.

  • SSO SAML
  • VMware Identity Manager
  • Open LDAP
  • Active Directory
  • Other

vROps web client ile login olduktan sonra Administration > Authentication Sources kısmına gelip ekle butonuna tıklıyoruz.


Resim-1

Microsoft AD entegrasyonu için aşağıdaki name, source type, domain,username bilgilerini tanımlayarak devam ediyoruz. Burada kullanacağınız hesap etki alanı kullanıcı haklarına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, mümkün olduğunda SSL/TLS kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü bu, appliance ile domain controller arasındaki LDAP isteklerini şifreleyecektir.


Resim-2

Test başarılı olduktan sonra authentication source kaynağını eklemeyi tamamlayabiliriz.


Resim-3

Entegrasyon tamamlandığına göre AD’de vROps’lara erişim rolleri tanımlamak için kullanılacak grupları yapılandırmaya başlayabiliriz. Active directory ‘de oluşturduğumuz grupları öncelikle import ediyoruz.


Resim-4

Yetkilendirme yapacağımız grubu seçerek devam ediyoruz.


Resim-5

Gruba atanacak rolü seçiyoruz.


Resim-6

Yetkilendirme tamamlandıktan sonra test etmek için ilgili grup içerisinden bir hesap ile login olabilirsiniz.


Resim-7

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
vRealize Operations Manager 8.4 vCenter Entegrasonu VRealize Operations Manager 8.4 Dashboard Oluşturma
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.