«
  1. Anasayfa
  2. VMware
  3. vSphere 7 – Content Library

vSphere 7 – Content Library

VMware-featured-2100x1200


vSphere 6.0 ile hayatımıza giren content Library  virtual machine templatelerini,scriptlerimizi,text dosyalarımızı, windows esxi driver isolarımızı saklamamıza ver merkezi bir noktadan yönetmemize olanak sağlamakatadır.

Check-In / Check-Out nedir?

Geçtğimiz versiyonlarda bir template de değişiklik yapmak istediğimizde birde fazla manuel işlem yapıyorduk. Örneğin

  • Convert the VM template back to a VM
  • Snapshot the VM, if rollback needed
  • Update the guest OS or other VM object settings
  • Convert the VM back to a VM template
  • Copy the VM template back to Content Library
  • Delete the old VM template(s) from Content Library

Virtual machine templatelerini güncellemek için artık Check-in ve Check-out özelliği ile Content Library ‘de yer alan bir VM Template üzerinde gerekli konfigürasyon değiklikleri, windows updateleri hızlı ve basitçe aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebiliriz.


Content Library ‘de yar alan VM template ‘de CPU artışı yapıyoruz.


Template Versioning

Content Library ‘de yer alan VM Template üzerinde versiyonlama yapabilir ve ilgili versiyonlara aşağıdaki şekilde dönüş yapabilirsiniz.


vSphere 7 ile birlikte Content Library ‘de önce çıkan özellikleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz.


Bir Cevap Yaz

Emre YILMAZ Hakkında

avatar

Emre YILMAZ

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. Aktif Bank Şirketinde Sistem Destek Senior Enterprise Architech olarak görev yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *