vCenter upgrade işlemi sonrasında her giriş yapmaya çalıştığınızda aşağıdaki hata ile karşılaşırsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 

vSphere Enhanced Authentication Plugin (in my case version 6.5.0) plugini program ekle kaldırdan kaldırarak sorununuzu çözebilirisiniz.


Ayrıca aşağıdaki durumuda kontrol etmenizde fayda var.

Varsayılan olarak, bir VMware vSphere Web Client 5.1 oturumu, 30 dakikalık boşta kalma süresinin ardından sona erer. Sürüm 5.5’ten bu yana vSphere Web Client oturumu zaman aşımı süresi varsayılan olarak 120 dakikaya çıkarıldığını hepimiz bilmekteyiz.Upgrade işlemini appliance üzerinde gerçekleştirdiğimizden session time out süresinin 120 olduğunu kontrol etmek için öncelikle appliance ‘imiza ssh ile bağlanıyoruz.

vCenter Server Appliance:

cd /etc/vmware/vsphere-client/

vi webclient.properties

 • For Flash-based Web Client – /etc/vmware/vsphere-client/

cd /etc/vmware/vsphere-ui/

vi webclient.properties

 • For HTML5 vSphere Client in vSphere 6.5 – /etc/vmware/vsphere-ui/ilgili servislerde değişiklik yapıldıktan sonra

 •  Flash-based Web Client servisini restart etmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.
  • service-control –stop vsphere-client
  • service-control –start vsphere-client
 •  HTML5 vSphere Client servisini restart etmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz
  • service-control –stop vsphere-ui
  • service-control –start vsphere-ui

Ayrıntılar için : KB

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.
vSphere 7 – Content Library Vmware Prouct Lifecycle Matrix
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Pratik Düşünce Emre YILMAZ Markasıdır.